Інтерв’ю із Back-End Bubble Developer у nocode rebels —  Яною Войтович

Інтерв’ю із Back-End Bubble Developer у nocode rebels — Яною Войтович

Яна Войтович ( Yana Kaplitskaya ) —  Back-End Bubble Developer IT компанії nocode rebels про професійні навички, роботу над проєктами, хобі та плани на майбутнє.


Яна Войтович —  Back-End Bubble Developer у IT компанії nocode rebels. Створює веб-сайти та мобільні додатки. Має навички веб-дизайну та може створити адаптивний дизайн для вашого продукту. Вміє оцінити проект за термінами та вартістю, вміє підключати складні API, підключає кастомні платіжні системи, інтегрує CRM-системи, створює чати на сайтах і багато іншого.


Яна вивчала ІТ у коледжі, а у сфері no-code працює близько 2-х років. Останній рік живе у Тбілісі, Грузія, вивчає грузинську та англійську мову, готується до вступу в університет європейського зразка — про все це та більше Яна Войтович поділилась у інтерв’ю.



Де ти зараз знаходишся? 


Вже більше року я живу у Тбілісі, Грузія. Погода останній тиждень просто неймовірна: сонячно та тепло. У Грузії немає переходу, коли ти зимовий одяг змінюєш на весняний, адже тут майже одразу 20+ °C.  



Який у тебе професійний досвід? Скільки років ти працюєш у сфері ІТ?


Усе моє доросле життя пов’язане із сферою ІТ.  Я навчалась у Мінському радіотехнічному коледжі на програміста мобільних систем. Вже на 2 курсі почала працювати, але не звичайним програмістом. У квітні 2021 року я дізналась про розробку програмного забезпечення без коду та платформу Bubble . Компанія WLNC випустила інтенсив, де навчали цій сфері ІТ. У програмі брали участь близько 30-ти учасників, але до кінця дійшли тільки одиниці. Я була однією з них і керівництво компанії, побачивши мої результати, запросили на роботу. У no-code я спочатку працювала як chatbot developer для додатку Telegram, також створювала мобільні додатки на Bubble.io.


Згодом я зацікавилась веб-дизайном і помітила, що в компанії, у якій я працюю, мало представників цієї професії. Тому у вересні 2021 року я пройшла навчання по вивченню інструменту Tilda за 3 місяці. Оскільки я вже вивчала Bubbl.io, то платформа Tilda® | B Corp™ була для мене досить зрозуміла та навчання давалось легше.


Зголом я звільнилась з компанії і почала працювати найманим працівником на певні проєкти, а літом 2022 року влаштувалась в іншу компанію, що називається Jafton | #1 AI & Custom App Development for Businesses . Оскільки я вже була розробником рівня middle+, мені довіряли внутрішні проєкти компанії. Раніше, на фрілансі, я розробляла різні складні додатки, тому досвід у мене чималий. 


Також у мене є досвід роботи із досить успішною компанією inDrive , чим я пишаюсь. Зараз працюю в nocode rebels, де мені справді подобається і я швидко влилася у команду.


 Як ти дізналась про no-code? Чому вирішила працювати у цій галузі?


Сферу ІТ я вибрала за багато часу до появи no-code у моєму житті. Для мене важливо мати роботу, де постійно потрібно вивчати і досліджувати щось нове. У ІТ хоч проєкти бувають схожі один на одного, але все ж ніколи не однакові. Кожен проєкт це завжди унікальний досвід, потрібно “напружувати мозок”, що забезпечує постійний розвиток.


Також мені подобається що сфера ІТ дуже велика і багато з професій переходять одна в одну. Тобто, якщо через 5 років мені набридне розробка продуктів, я можу збільшити свої знання і працювати Project Manager, адже я добре розумію усі внутрішні процеси створення продукту. 


А про no-code я дізналась у квітні 2021 року. Це був досить цікавий збіг обставин. На просторах інтернету я бачила рекламу компанії WeLoveNoCode, а у Tinder я випадково познайомилась із працівником цієї компанії. У той момент я подумала, що якщо вже є люди, які справді працюють із no-code, то чому б і мені не спробувати. Як я вже й казала, я пройшла навчання у цій компанії, хоч було досить складно поєднувати його із навчанням у коледжі. Я приходила у гуртожиток вночі та вчила no-code. Проте зараз я вдячна собі, адже завдяки цьому я живу у Грузії, у хорошій квартирі.


Як можна вивчити no-code? Поділись своїм досвідом.


Два роки тому, коли я почала вивчати, інформації про no-code технології майже не було. У той час мені допомагали Soft Skills, а саме комунікабельність та те, що команда, у якій я почала працювати, була дуже дружня. Ми всі допомагали один одному, розробники вищого рівня ділились своїм досвідом та навичками. Зараз початківцям значно легше навчатись, оскільки інформація доступна на багатьох платформах. Bubble.io випустив уроки, по яких можна отримати базові знання. 


Якщо говорити про освіту в цілому, я вже згадувала, що навчалась у Мінському радіотехнічному коледжі, куди вступила після 9 класу. На жаль, освітня програма у цьому закладі була застаріла для сфери ІТ і мені доводилось самостійно вивчати багато важливих аспектів. Згодом, оскільки я почала працювати і це було важко поєднувати із навчанням, я покинула коледж.

 

Зараз я вивчаю грузинську та англійську мови, щоб вступити в університет. У сфері ІТ я вже розуміюсь досить непогано, тому цього разу я обрала спеціальність маркетинг. Знання які я отримаю допоможуть мені у моїй професії. Я хочу поєднувати навики маркетолога та Back-End Bubble Developer. Так я сворюватиму не просто працюючий продукт для клієнта, а й робитиму так, щоб він приносив йому дохід.


Як ти потрапила у команду nocode rebels?


Стала частиною команди nocode rebels я досить нещодавно. Довгий час ми з Дмитром Нестеровм, співзасновником компанії, слідкували один за одним у соц-мережі Linkedin. Оскільки у мене на сторінці є інформація про те, що я фріланс-розробник, Дмитро написав мені і запропонував працювати над проєктами компанії nocode rebels. Мене зацікавила ця пропозиція, тому зараз я тут.

 

Хто такий Back-End Bubble Developer простими словами?


У більшості компаній Back-End та Front-End Developer не розділяється, а цю роль виконує  одна і та ж людина, професія якої називається Full-Stack Developer. 


Front-End Developer — це спеціаліст, який переносить дизайн з платформи Figma на платформу Bubble.io , настроює адаптив (версію для мобільного телефона/комп’ютера).


Back-End Developer —  це спеціаліст, який займається програмно-адміністративною частиною веб-додатка, внутрішнім змістом системи, серверними технологіями - базою даних, архітектурою, програмною логікою.


Правильно зіставлений Front-End та Back-End створюють хорошу оптимізацію сайту, що означає,  що функції працюють швидко та правильно. 


Опиши свій робочий день.  


Зазвичай я прокидаюсь о 8:30, до 10:00 у мене вільний час для моєї ранкової рутини і тоді я розпочинаю працювати. До 12:30 я виконую усі завдання, які залишились із минулого дня, якщо такі такі є. Кожного дня о 12:30 у нас відбувається відео-дзвінок з командою, де ми обговорюємо робочі процеси, ставимо задачі на день. Після дзвінка я безпосередньо переходжу до роботи і виконую поставлені задачі. Приблизно о 18:00, за винятком днів, коли у мене є складна робота,  мій робочий день закінчується. 

 

Як ти проводиш вільний від роботи час? У тебе є хоббі?


У вільний час я дуже люблю гуляти, адже погода у Грузії дозволяє це. Також я люблю мандрувати, за останній рік я об’їздила майже усю Грузію, за винятком Кахетії. Мені подобається їздити у гори на вихідні. У один момент я помітила, що коли проводжу вихідні у місті, я не можу повноцінно розслабитись, адже всеодно думаю про роботу. А коли я у горах, мій мозок відпочиває, я насолоджується природою, дихаю свіжим повітрям та повністю ізолююсь від роботи.

 

Так, у мене є хоббі. Я закінчила художню школу і зараз люблю писати картини. Також я займалась хореографією 11 років і у цьому році повернулась до цього заняття.  Цієї вести планую впровадити нове хобі у своє життя — катання на самокаті. Я завжди хотіла спробувати, а у Грузії це якраз досить поширене заняття. 


Коли я тільки розпочинала працювати у no-code галузі, моєю помилкою було те, що я не структурувала свій час для роботи та відпочинку, що призводило до швидкого емоційного вигорання. Зараз я чітко розумію, що окрім роботи потрібно мати час на відпочинок, хобі та улюблені заняття. 


Які, на твою думку, привілеї у no-code?


На мій погляд, для малого та середнього бізнесу no-code це найкращий варіант. Ми допомагаємо створити продукт у 4 рази швидше та у 2 рази дешевше. Часто підприємці мають ідею, але не втілюють її у реальність, адже мають невеликий б’ютжет. Зазвичай оплачуваність погодинної роботи no-code розробника не менша ніж у звичайного, просто наші технології дозволяють зробити продукту значно швидше, що заощаджує кошти замовника. Умовно, те що розробники з кодом створюють за 1 рік, ми можемо створити за 5-6 місяців. 


Також у платформу Bubble.io багато інвестують, що допомагає розвиватись платформі, а отже, з’являються нові функції та можливості. Порівнюючи функціонал Bubble.io 2 роки тому і зараз, можна побачити розвиток.


Які якості та навички повинен мати No-Code Developer?


  • Посидючіть, адже щодня тобі потрібно сидіти на одному місці кілька годин,  фокусуючись на задачі. 
  • Вміння працювати із власним time management (організацією часу).
  • Володіти Soft Skills (з англ. м’які навички): вміння працювати в команді, критичне мислення, лідерство, креативність, відповідальність. 
  • Здатність логічно мислити. 


Усі ці навички можна набути, тому у кожного є можливість стати No-Code Developer. Коли я прийшла у цю сферу, у мене також не було  деяких з цих навичок, але я праювала над цим, розвивалась та навчалась. Багато хто пробує потрапити у сферу ІТ, проте швидко зупиняється. Моя порада для таких людей — поставити певну ціль та бути наполегливим. Якщо ти розумієш для чого працюєш, то все обов’язково вийде!



 Який з проєктів, над якими ти працювала, твій улюблений?



У минулому році я була частиною створення додатку, який називається SEROM. Я працювала із складними підключеннями, налаштовувала передачу данних по АРІ між платформою Binance та додатком SEROM.


Цей проєкт мій улюблений тому, що він був досить складним. Я люблю складні задачі, бо вони допомагають підвищити професійні навички. Був випадок, коли 1,5 місяці я намагалась підключити одну функції. У вирішенні проблеми мені, до речі, допомогли Soft Skills — я знайшла розробника, який підказав мені, як це зробити.


Розроблявся проєкт приблизно 6-7 місяців з урахуванням тестування продукту та його релізу, що по міркам no-code розробки досить довго. 


У моїй роботі мені подобається міксувати складні, великі проєки із простими. Така стратегія дозволяє мені не перенапружуватись, але у той же час розвиватись у професії.


Також у минулому році я зробила багато інтернет-маркетплейсів, працювала із сервісом inDrive.

To view or add a comment, sign in

More articles by nocode rebels

Explore topics