Czym jest Biogospodarka ?
Biogospodarka jest jedną z największych i najważniejszych gałęzi gospodarki Unii Europejskiej. Coraz ważniejszą rolę odgrywają w niej gospodarowanie odpadami o charakterze biologicznym oraz sektor odnawialnych źródeł energii.
Czym jest biogospodarka?
Biogospodarka to część gospodarki, w ramach której lądowe i morskie zasoby biologiczne, a także odpady, wykorzystuje się jako wkład w produkcję żywności i paszy oraz produkcję przemysłową i wytwarzanie energii. Dotyczy wykorzystywania biomasy pochodzącej z upraw, produktów leśnych, ryb, zwierząt i mikroorganizmów. Obejmuje także stosowanie bioprocesów w celu zrównoważenia działalności przemysłowej.
Gdzie ma zastosowanie ?
leśnictwo, rolnictwo, rybołówstwo, przemysł spożywczy, przemysł drzewny i papierniczy, część przemysłu chemicznego, biotechnologicznego i energetycznego
Jakie ma znaczenie Biogospodarka w Unii Europejskiej?
Biogospodarka jest jedną z największych i najważniejszych gałęzi gospodarki w Unii Europejskiej. Roczne obroty w tym sektorze przekraczają 2 bln euro. Zapewnia on również ponad 18 mln miejsc pracy. Jest to jeden z kluczowych obszarów rozwoju, który w polityce unijnej ma stanowić jeden z głównych elementów strategii przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
Celem strategii dotyczącej biogospodarki z 2018 roku jest zwiększenie zrównoważonego wykorzystania zasobów odnawialnych, aby stawić czoła globalnym i lokalnym wyzwaniom, takim jak zmiana klimatu czy zrównoważony rozwój. Komisja Europejska chce uwolnić potencjał biogospodarki na rzecz długotrwalej modernizacji gospodarczej i przemysłowej w Europie oraz zapewnienia zrównoważonego dobrobytu. Jest to również kluczowy obszar służący pobudzaniu wzrostu gospodarczego na obszarach wiejskich i przybrzeżnych.
Komisja wskazuje, że niektórych regionach i państwach członkowskich, zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej, potencjał biomasy i odpadów jest ogromny, jednak nie jest w pełni wykorzystywany. Dlatego też Komisja zamierza, zgodnie ze swoją strategią:
• opracować strategiczny plan działania na rzecz zrównoważonych systemów żywnościowych i rolniczych, leśnictwa oraz bioproduktów
• w ramach programu „Horyzont 2020” ustanowić unijne narzędzie wspierania polityki dotyczącej biogospodarki, aby pomagać krajom UE w opracowywaniu krajowych i regionalnych planów działań na rzecz biogospodarki
• zapoczątkować działania pilotażowe na rzecz rozwoju biogospodarki na obszarach wiejskich, przybrzeżnych i miejskich, na przykład w zakresie gospodarki odpadami i praktyk rolniczych sprzyjających pochłanianiu dwutlenku węgla przez glebę.
UE finansuje badania naukowe i projekty w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań ekologicznych, sprzyjających włączeniu społecznemu i opierających się na obiegu zamkniętym, i wspiera ich wdrażanie. Na te cele przeznaczyła m.in. 3,85 mld euro w ramach obecnego unijnego programu finansowania badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”. Na lata 2020–2027 Komisja przeznaczyła na żywność i zasoby naturalne (w tym również na biogospodarkę) 10 mld euro w ramach programu „Horyzont Europa”. Ponadto Komisja:
• wdroży ogólnounijny system monitorowania postępów na drodze do zrównoważonej biogospodarki o obiegu zamkniętym
• poszerzy bazę wiedzy i zwiększy zrozumienie konkretnych obszarów biogospodarki poprzez gromadzenie danych i zwiększanie ich dostępności za pośrednictwem centrum wiedzy na temat biogospodarki
• będzie promować dobre praktyki w zakresie biogospodarki w bezpiecznych ekologicznych granicach oraz określać wytyczne w tym zakresie.
Biogospodarka w Polsce:
Do podstawowych segmentów biogospodarki w Polsce należą: rolnictwo, łowiectwo, leśnictwo i rybactwo. Bezpośrednio z nimi powiązane są branże przemysłu przetwórczego. Surowce pochodzenia rolniczego oraz leśnego znajdują zastosowanie w przemyśle tekstylnym, drzewnym, papierniczym czy chemicznym. O dynamicznym rozwoju biogospodarki w Polsce świadczy fakt, że jest ona wskazywana jako jedna z „inteligentnych” specjalizacji – krajowych, a także, w różnym stopniu, wojewódzkich. Coraz ważniejszą rolę w biogospodarce odgrywa również gospodarowanie odpadami o charakterze biologicznym oraz sektor odnawialnych źródeł energii.